صفحه‌اصلی dataroom گزارش خاص پرس از کمبود و افزایش قیمت دارو؛ دود گرانی ارز...

گزارش خاص پرس از کمبود و افزایش قیمت دارو؛ دود گرانی ارز در چشم بیماران خاص

219
0
اشتراک‌گذاری

خاص پرس: مسئولان بهداشتی کشور در حالی از کنترل بازار دارویی سخن می گویند که اخبار جسته و گریخته فراوانی در خصوص کمبود برخی از اقلام دارویی و همچنین گران شدن قیمت برخی دیگر از آنها شنیده می شود.

در چند روز اخیر سخنگوی سازمان غذا و دارو بارها در گفت و گو با رسانه ها از رصد بازار دارویی کشور گفته و اعلام کرده است که در خصوص کمبود دارو و گرانی مشکل خاصی وجود ندارد و شهروندان اگر شاهد گرانی یا کمبودی بودند آن را به این سازمان اطلاع دهند.

گزارش هایی از کمبود های دارویی

اما به گزارش خاص پرس گرانی دارو و ضعف برخی از سازمان های بیمه گر در ارائه خدمت به مردم، سبب شده است وضعیت آن طور که عنوان می شود تحت کنترل نباشد. در یک ماهه اخیر بسیاری ازافرادی که درگیر بیماری های سخت و لاعلاج بوده اند به طوری که برای ادامه حیات، نیازمند مصرف مستمر دارو هستند، از گرانی و کمبود برخی از اقلام دارویی گلایه دارند.

یک شهروند اهل بوشهر که پیوند کبد انجام داده است، به خاص پرس می گوید: «قبل گرانی ارز از داروخانه دارو سرتیکان اورلیموس که دارو ایمنی برای بیماران کبدی است را به قیمت ۳۵۰ هزار تومان خریداری می کردم . اما در حال حاضر باید مبلغ ۸۶۶ تومان هر دو ماه برای این دارو بپردازم. این در حالی است که پرداخت این مبلغ برای فرد بیماری که امکان فعالیت کاری سنگین ندارد بسیار سخت است.»

به گفته او پیش از اردیبهشت امسال قیمت آزاد این دارو ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای مصرف ۲ ماه بود که من مبلغ ۳۵۰ هزار تومان با دفترچه بیمه سلامت ایرانیان پرداخت می کردم. اما در حال حاضرباید با همین دفترجه ۸۶۶هزار تومان پرداخت کنیم. این موضوع فشار زیادی روی ما وارد می کند.»

در این میان برخی از انجمن های فعال در حوزه بیماران تالاسمی و هموفیلی نیز از گرانی و کمبود برخی از اقلام دارویی اخباری را منتشر کردند. آخرین گزارش خاص پرس از داروخانه سیزده آّبان حکایت از این دارد که داروی فاکتور ۸ برای بیماران هموفیلی رایگان است. این دارو در تهران موجود اما در برخی از مناطق کشور مثل ایرانشهر و … با کمبود شدیدی مواجه است.

از سوی دیگر داروی خارجی تایسبری مربوط به بیماران مبتلا به MS نیز با چنان افزایش قیمتی مواجه شده که برخی از بیماران در تامین هزینه آن با مشکل مواجه هستند.

پیش از این پرداختی بیماران با کمک بیمه ۵۸۱ هزار تومان بود که اکنون به بیش از یک میلیون تومان رسیده است. در این میان تنها برخی از بیمه های مثل بیمه ارتش این افزایش قیمت را پذیرفته و به دارندگان دفترچه ارتش خدمات می دهد. این در حالی است که بیمه خدمات درمانی و تامین اجتماعی این افرایش قیمت دارو را نپذیرفته و معتقد است ، کسانی که از داروی تایسبری استفاده می کنند، باید از این پس از مشابه ساخت داخل آن استفاده کنند.

شهروند دیگری در تهران که مبتلا به بیماری تالاسمی است در این باره به خاص پرس می گوید:«نزدیک ۷ماهه با نبود دارو مواجه هستیم و وقتی هم که هست به جای ۱۲۰ عدد تنها ۵۰ عدد می دهند که این تعداد تنها برای یک هفته کفاف بیمار تالاسمی را می دهد.»

او ادامه می دهد: «همجنین در حال حاضر، با قیمت نجومی دارو نیز روبه رو شده ایم به طوری که قیمت ۲۵هزار تومانی برای ۵۰ عدد داروی دسفرال به۶۰۰هزار تومان افزایش پیدا کرده است! بعضی از بیمارای تالاسمی دیگر توان ادامه درمانشان را با این گرانی دارو ندارند.»

این بیمار تالاسمی می گوید: « به ما می گویند، از داروی ایرانی استفاده کنید. اما واقعا ما از داروی ایرانی جز عوارض چیز دیگری ندیدیم.من ۳۰سال داروی دسفرال استفاده کردم هیچ عوارضی نداشته است. ولی چند بار داروی ایرانی استفاده کردم که با عوارض روبه رو شدم.»

در یک سال گذشته علاوه بر کمبود دسفرال (داروی خارجی بیماران تالاسمی) با افزایش قیمت زیادی داشته است که با توجه به میانگین مصرف ماهیانه که در حدود ۱۰۰عدد است، هزینه زیادی بر این بیماران تحمیل می شود.

داخلی سازی دارو

در حاشیه خبرهای فراوانی که از کمبود دارو برای بیماران سخت و صعب العلاج به گوش می رسد، وزارت بهداشت از سیاستش برای محدود کردن داروهای وارداتی و از افزایش تولیدات داخلی سخن می گوید، این در حالی است که برخی از بیماران MS مدعی هستند که داروهای داخلی موجود در بازار با بدن آنها سازگاری ندارد و علائم بیماری آنها را کاهش نمی دهد.

افزایش ۳۰ درصدی ارز دارو

سخنگوی سازمان غذا و دارو اما در آخرین اظهارنظرش از شش مصوبه ستاد ویژه اقتصادی دولت برای رفع مشکل واردات اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی سخن گفته است.

کیانوش جهانپور به ایسنا گفته است: «بر اساس مصوبه دولت، به منظور افزایش نقدینگی شرکت‌ها جهت خرید مواد اولیه، داروی ساخته شده و تجهیزات پزشکی، حد اعتباری تسهیلات ریالی و ارزی شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی در بانک‌ها به اندازه ۳۰ درصد بیش از حد اعتباری سال ۱۳۹۶ افزایش می‌یابد.

همچنین محدودیت ذینفع واحد و اشخاص مرتبط در نظام بانکی برای شرکت‌های متعلق به گروه‌های دارویی دولتی و نهادهای عمومی مطابق لیست پیوست که به تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسیده، لغو می‌شود و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز موظف است اقدام لازم را جهت ابلاغ این بند از مصوبه به سیستم بانکی به عمل آورد.»

او افزود: «بر اساس این مصوبه، سررسید تسویه حساب اعتبارات اسنادی مدت‌دار گشایش شده برای دارو و تجهیزات پزشکی از شش ماه به ۹ ماه افزایش می‌یابد. به گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز اجازه داده شده تا محموله‌های دارویی وارداتی را با تعهد وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با کپی یا حداقل اسناد ترخیص کند. البته شرکت‌های دارویی هم مکلف شده‌اند اسناد بانکی محموله‌های مذکور را حداکثر ظرف مدت سه ماه به گمرک تحویل دهند.»

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.