صفحه‌اصلی اخبار پیشگیری و درمان مشکلات پا در بیماران دیابتی

پیشگیری و درمان مشکلات پا در بیماران دیابتی

8
0
اشتراک‌گذاری

خاص پرس: پای دیابتی یکی از عوارض ماکرووسکولار دیابت است که تعداد زیادی از بیماران به‌ویژه با افزایش سال‌های ابتلا به دیابت دچار آن می‌شوند. درمان این عارضه موجب فشار اقتصادی برجامعه و سیستم درمانی و در صورت از دست دادن عضو موجب فشار روانی بر بیمار و خانواده او خواهد شد. پس پیش از آنکه عوارض دیابت در این دسته از بیماران حاد شود باید اقدامات مؤثری دراین‌باره انجام داد.

در این متن چندین روش برای پیشگیری از زخم پای دیابتی توضیح داده شده است که با به کار بستن آن‌ها می‌توان، از عوارض این بیماری در این گروه از بیماران کاست.

پنج، عامل کلیدی برای پیشگیری از بروز زخم پای دیابتی وجود دارد:

۱- شناسایی پای در معرض خطر
برای شناسایی بیمار مبتلا به دیابت که در معرض خطر ابتلا به زخم پای دیابتی قرار دارد، نیاز است تا به‌طور سالانه پای بیمار را معاینه کرد. در این معاینه باید به دنبال هرگونه شواهدی از علائم یا نشانه‌های نوروپاتی (بی‌حسی پا) محیطی باشید.

۲- آموزش به بیمار، خانواده او و ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی
افراد مبتلا به دیابت باید بیاموزند که چگونه مشکلات بالقوه پا را تشخیص داده و آگاه باشند که در صورت بروز مشکل چه کنند.

۳- به پا داشتن مداوم پوشش مناسب
پوشش نامناسب پا و پابرهنه راه رفتن با پاهایی که بی‌حس هستند، عمده‌ترین علت بروز زخم پای دیابتی است. بیمارانی که حس پای خود را از دست دادند باید به پوشش مناسب دسترسی داشته و تشویق شوند که همیشه، چه داخل و چه خارج از منزل این پوشش را به پا داشته باشند.

۴- درمان علائم پیش از بروز زخم
در بیماران مبتلا به دیابت هرگونه علامت قبل از بروز زخم هم باید درمان شود. این درمان شامل برداشتن پینه‌های گسترده، مراقبت از تاول‌ها، یا تخلیه آن‌ها در صورت لزوم، درمان ناخن‌های در گوشت فرو رفته یا ضخیم و در صورت وجود عفونت‌های قارچی، درمان‌های ضد قارچ است. این درمان‌ها بایستی تا زمانی که علائم قبل از بروز زخم برطرف شده و در طول زمان عود مجدد نداشته باشد، تکرار شود.

منبع: بنیاد امور بیماری‌های خاص

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.