صفحه‌اصلی اخبار داروی خوراکی یا تزریقی زیر سایه کیفیت

داروی خوراکی یا تزریقی زیر سایه کیفیت

62
0
اشتراک‌گذاری

خاص پرس: اگر از صد بیمار تالاسمی بپرسید چه دارویی مصرف می کنید ، قطعا بیش از ۹۰نفر آنها نام داروی دسفرال را به زبان می آورند. داروی تزریقی که حدود ۳۰ سال است که بیماران تالاسمی در ایران آن را کارآمدترین دارو برای بیماری مزمن خود می دانند.

با این حال بیماران تالاسمی در کشورهای توسعه یافته دنیا، حدود ۱۰ سال است که قرص های خوراکی را جایگزین داروهای ترزیقی کرده اند. اما این داروهای خوراکی چندان در کشور ما مورد اقبال واقع نشده است. برخی اما این بی اقبالی را نه به دلیل گرایش بیماران به داروی تزریقی، بلکه به دلیل قیمت بالای آن می دانند.

اما وزارت بهداشت امسال به ناگاه تصمیم گرفته تا با کاهش واردات دسفرال جریان را به سمت داروی خوراکی تغییر دهد. موضوعی که بیماران مبتلا به تالاسمی آن را گرفتاری جدیدی دانسته و ناشی از افزایش قیمت ارز و تحریم های ماه های آتی می دانند. چرا که کمبود داروی تزریقی در بازار موجب کاهش قیمت داروی خوراکی آن در بازار نشده و تنها نمونه تزریقی ایرانی آن در بازار به راحتی در دسترس بیماران قرار دارد. نمونه ایرانی که خیلی از بیماران چندان آن را سازگار با شرایط فیزیکی خود نمی دانند.

در کشور ایران حدود ۱۹هزار بیمار تالاسمی وجود دارد که بیماران مبتلا به بیماری مزمنی هستند که تا پایان عمرشان باید خون دریافت کنند و برای اینکه افزایش بار آهن ناشی از خون به قلب، کبد و سایر ارگان‌هایشان آسیب نزند، باید از داروهای دفع‌کننده آهن نیز استفاده کنند.به همین دلیل این بیماران در خرید دارو دو مورد را همواره مد نظر دارند. اولی قیمت دارو و دمی کیفیت آن.

یک بیمار مبتلا به تالاسمی به خاص پرس می گوید: ۳ سال است که از داروی دسفرال استفاده می کنم و به جد معتقدم که این دارو تاکنون جانم را نجات داده است.

او ادامه می دهد: این دارو تا سال ۹۲ رایگان بود و از آن سال ویالی ۵۰۰ تومان بابتش پول پرداخت می کردیم. یعنی برای مصرف ماهیانه که حدود ۱۰۰ ویال بود ماهیانه ۵۰ هزار تومان می پرداختیم. اما حال قیمت این دارو افزایش زیادی پیدا کرده و میزان آن در بازار نیز کم شده است به طوری که مصرف ماهانه ما چیزی حدود ۶۰۰ هزار تومان است و حتی با این قیمت نیز نمی توانیم تعداد ویال مورد نیازمان را تهیه کنیم.

او با بیان اینکه سالهاست در کشورهای اروپایی قرص جایگزین این دارو تزریقی شده است می گوید: قیمت قرص این دارو ۲۵۰ هزار تومان بوده که اکنون به ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته است و به دلیل همین قیمت بالا بیماران تالاسمی به جای قرص از داروی تزریقی استفاده می کردند که ارزان تر بود.

وزارت بهداشت واردات را کم کرد

پیش از این مصرف داروی تزریقی در کشور ۱۲ میلیون ویال در سال بوده است، اما وزارت بهداشت اعلام کرده که امسال داروی تزریقی داخلی و خارجی ۴ میلیون ویال در کشور موجود باشد. این درحالیست که در گذشته فقط ۴ میلیون ویال داروی تزریقی خارجی وارد کشور می‌شد. در این میان مسئولان وزارت بهداشت می گویند که سال‌هاست در دنیا مصرف داروهای تزریقی بیماران تالاسمی کاهش یافته و حتی شرکت‌های تولدکننده این دارو هم کمتر آن را تولید می‌کنند؛ چراکه اکنون عمدتا کشورها از داروی خوراکی برای درمان تالاسمی ها استفاده می‌کنند.

جمشید کرمانچی، مشاور معاون درمان در امور بیماری‌های وزارت بهداشت در این زمینه در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه چندی پیش برای اولین بار جلسه‌ای بین سیاست گذاران حوزه درمان وزارت بهداشت، ارائه‌کنندگان خدمات به بیماران تالاسمی، بیماران و نماینده انجمن بیماران تالاسمی برگزار شد، گفت: هدف از برگزاری این جلسه این بود که با شناسایی مشکلات این بیماران، بهترین بسته خدمتی برایشان طراحی شود. در حال حاضر تصمیم گرفته‌ایم با توجه به شرایط و فوریت‌هایی که در کشور ایجاد شده است، ارتباط بین این سه گروه را نزدیک‌تر کنیم.

او افزود: دیدگاه برخی بیماران این است که از آنجایی که در حال حاضر شرایط کشور دچار مشکلاتی شده، می‌خواهیم نوع داروی آنها را تغییر دهیم، درحالیکه اصلا اینطور نیست. مشکل کشور ما در زمینه بیماران تالاسمی این است که سال‌ها از پروتکل‌های بین‌المللی درمانی این بیماران تبعیت نکرده‌ایم. در حال حاضر دیگر کشورها در حوزه تالاسمی از داروی تزریقی استفاده نمی‌کنند، بلکه با داروهای خوراکی خیلی راحت‌تر به بیماران خدمت ارائه می‌دهند. در نتیجه ما می‌خواهیم فاصله کشور را از نظر علمی با کشورهای دیگر کاهش دهیم.

با این حال بیمار تالاسمی دیگری می گوید به خاص پرس می گوید:به نظر می رسد دولت قصد دارد که داروهای ایرانی را جایگزین داروی خارجی کند ، این در حالی است که اغلب بیماران تالاسمی از نمونه ایرانی دارو که قیمت کمی در مقایسه با نمونه خارجی اش دارند ناراضی هستند.

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.