صفحه‌اصلی اخبار بدهی ۴ هزار میلیارد تومانی دولت به صنعت دارو؛ تولید دارو ...

بدهی ۴ هزار میلیارد تومانی دولت به صنعت دارو؛ تولید دارو ایرانی نیز در هاله ای از ابهام

9
0
اشتراک‌گذاری

خاص پرس: ارز گران شده است و واردات دارو محدود. مسئولان وزارت بهداشت به بیماران می گوید تا از داروی مشابه ایرانی استفاده کنند.

در حالی که همین اجبار هم صدای خیلی از بیماران درآورده است، برخی از بیماران می گویند تعدادی از داروهای ایرانی هم به راحتی در بازار یافت نمی شود.

رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی هم به بدهی چهار هزار میلیارد تومانی از دولت اشاره می کند و می گوید: اگر دولت بدهی‌ها را پرداخت نکند، تولیدی وجود نخواهد داشت.

فرامرز اختراعی ادامه می دهد: مهمترین مشکلی که ما داریم، حجم مطالبات متراکم شده است، باید پول وجود داشته باشد تا بتوانیم ال سی گشایش کرده و مواد واسطه و پایه را وارد کرده و یا مواد اولیه داخلی را به منظور تولید خریداری کنیم.

رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته‌بندی دارویی به ایلنا می گوید: شرکت‌های مواد موثره و بسته‌بندی حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان از دولت طلب دارند و کل صنعت دارو نیز تقریبا ۴ هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد و این مطالبات موجب شده که صنعت تولید داروی کشور به صورت زنجیره‌ای از بخش‌های مختلف طلب داشته باشند، بنابراین مطالبات زنجیروار ادامه پیدا می‌کند. اگر به این زنجیره ۴ هزار میلیارد تومان تزریق شود، بدهی‌ها صاف می‌شود؛ حتی بخش فعالیت ما که در انتهای زنجیره است، حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان طلب دارد.

او در پاسخ به این سوال که عدم پرداخت بدهی‌ها توسط دولت چه تاثیری در میزان تولید داروی داخلی گذاشته است، می گوید: اگر به این مساله رسیدگی نشود، تاثیر آن چشمگیر و خطرساز خواهد بود و به زودی مساله جدی می‌شود. دولت روش‌هایی برای تسویه بدهی‌ها دارد و می‌تواند پول دیجتیالی تامین کند چون این بدهی‌ها در زنجیره هستند، به طور مثال شرکت دارویی که از دولت طلب دارد، بدهی مالیاتی و بیمه‌ای دارد و دولت می‌تواند تهاتر انجام دهد و این توانمندی را دارد که بدهی‌ها را سبک کند؛ حتی می‌تواند از آن به عنوان اعتباری برای واردات کالا در صنعت داروسازی استفاده کند، یعنی ال سی باز کند و پرداخت ریالی از بدهی‌های دولت جبران شود، اما متاسفانه با توجه به اینکه توان این کار وجود دارد، هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

مشکل در تامین مواد اولیه تولید سرم

در این میان گروهی از فعالان صنعت دارو نگران سواستفاده گروه های سودجو هستند. محمد نجفی عرب رئیس هیأت‌مدیره سندیکاهای صنایع داروئی در این باره به ایلنا گفته است: در بحران قبل عده‌ای سودجو به اسم تعرفه دارو، کالاهای دیگر وارد کردند که پرونده واردات خودرو با ارز دارویی نیز هنوز مطرح است.

نجفی در مورد افزایش قاچاق دارویی نیز می گوید: این یک اصل اقتصادی است که وقتی بازار عرضه و تقاضا هماهنگ نباشد بازار سیاه یا همان قاچاق به وجود خواهد آمد، ما امروز ظرفیت تولید خوبی در بخش دارو داریم و همچنین شرکت‌های قوی و با سابقه روشن در حوزه واردات مشغول به کار هستند، اما وقتی یک شبه تصمیم به تک نرخی کردن ارز می گیرند، آن هم بدون بررسی همه جوانب این بازی را با وجود تمام امکاناتی که داریم به هم می زنیم و همین باعث آشفتگی در بازار دارو می‌شود، از سوی دیگر تحریم‌ها نیز به این آشفتگی دامن زده است و حتی برخی کشورها به پیشواز آن رفتند به طور مثال ما پلی اتیلن سرم سازی را از شرکت ال جی کره جنوبی تهیه می کنیم، اما الان این شرکت به بهانه تحریم‌ها که از مردادماه تازه آغاز می‌شود از دادن جنس به ما خودداری می‌کند از سوی دیگر این کالا در داخل نیز تولید نمی‌شود و در صورت ادامه این روند ما در دو و سه ماه آینده دچار مشکل خواهیم شد.

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.