صفحه‌اصلی اخبار تولیت نظام سلامت و استیضاح وزیر کار

تولیت نظام سلامت و استیضاح وزیر کار

4
0
اشتراک‌گذاری

خاص پرس: در حالی امروز جلسه استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مجلس شورای اسلامی برگزار می شود، که برخی دلیل اصلی این استیضاح را جنگ پنهان دو وزارتخانه بهداشت و رفاه بر سر تولیت نظام سلامت می دانند. جنگی به نظر می رسد در آن وزارت بهداشت قدرتمندتر بوده ، چرا که وزیر مقابلش چندین بار برای پاسخگویی و استیضاح راهی مجلس شده است.

تولیت نظام سلامت در ایران بر عهده وزارت بهداشت است، اما بخشی از منابع که همان بیمه ها هستند در ید قدرت وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی است. همان موردی که همواره وزارت بهداشت را گله مند می کند.

بدهی بیمه های درمانی به مراکز درمانی و دانشگاهی در سال های اخیر مخصوصا بعد از اجرایی شدن طرح تحول سلامت مشکلات فراوانی در حوزه سلامت به وجود آورده است. این در حالی است که سازمان های بیمه گر نیز از هزینه های بی حساب و کتاب در طرح تحول گله دارند و معتقدند این هزینه ها از سوی وزارت بهداشت به عنوان تولیت نظام سلامت در کشور مدیریت نمی شود.

درست همینجاست که این سوال پیش می آید که تولیت نظام سلامت چه وظایفی به عهده دارد؟

در دیدگاه عمومی تولیت فقط به معنی تنظیم مقررات ‏است.‏ این در حالی است که کارکرد تولیت سه وجه کلیدی شامل تنظیم، پیاده‌سازی و پایش مقررات برای نظام سلامت دارد.

در واقع اطمینان از ‏این‌که تمامی نقش آفرینان نظام سلامت از جمله خریداران خدمت، ارائه دهندگان و بیماران به وظیفه خود عمل می‌کنند و تعریف سمت ‏و سوی راهبردی نظام سلامت از وظایف تولیت است.‏

اما به دلیل خارج بودن بیمه های درمانی از حیطه اختیارات وزارت بهداشت این وزارتخانه همیشه نسبت به بدهی ها بیمه ها به مراکز درمانی و دانشگاهی گلایه دارد و آن را تهدیدی برای خدمات رسانی در حوزه درمان ارزیابی می کند.

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.