صفحه‌اصلی اخبار نامه رئیس بنیاد امور بیماری های خاص به رئیس جمهور؛ تعرفه اصلاح...

نامه رئیس بنیاد امور بیماری های خاص به رئیس جمهور؛ تعرفه اصلاح نشود، مراکز دیالیز تعطیل می شود

13
0
اشتراک‌گذاری
تعطیلی مراکز دیالیز

خاص پرس: براساس قانون بیماری‌های خاص که در سال ۱۳۷۵ مصوب شد، تمامی هزینه بیماران دیالیزی بر عهده دولت و بیمه‌هاست و در این خصوص فرانشیزی از بیماران دریافت نمیشود. ۲۲ سال از اجرای این قانون می‌گذرد و حال با آخرین تعرفه‌ای که شورای عالی بیمه برای هر جلسه دیالیز به مرکز درمانی ابلاغ کرده، هزینه‌های این کار از تعرفه تعیین پیشی گرفته و مراکز دیالیز را با چالش های مالی روبرو کرده است. این موضوع در کنار تاخیر بیمه ها در پرداخت موعوقاتشان این بیم را ایجاد کرده که در صورت بیتوجهی مسئولان بسیاری از مرکز دیالیز خیریه یا خصوصی تعطیل شوند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد امور بیماریهای خاص، در همین باره دکتر فاطمه هاشمی، رئیس بنیاد امور بیماری‌های خاص نامه‌ای به رئیس‌جمهور نوشته است و درخواست هرچه سریعتر اصلاح تعرفه ها را داشته است.

در این نامه آمده است: «در سال گذشته به دنبال اعتراضات مراکز دیالیز خیریه کشور به کاهش تعرفه گلوبال دیالیز که از شهریور ۹۶ اعمال شده بود بنیاد امور بیماری های خاص طی نامه‌ای درخواست اصلاح تعرفه به حالت قبل را کرد و در همان زمان دلایل غیرکارشناسی بودن این تصمیم به اطلاع جناب آقای دکتر جهانگیری رسید و مقرر شد نسبت به اصلاح تعرفه اقدام شود، اما متاسفانه به دلیل عدم اقدام موثر مجددا از معاون محترم رییس جمهوری درخواست اصلاح تعرفه شد که متعاقب آن در نامه دیگری موضوع جهت اقدام به وزیر محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی ارجاع شد و این درخواست پس از چهار ماه در شورای عالی بیمه مطرح و در کمال شگفتی و بدون بررسی کارشناسی صحیح و واقع بینانه تعرفه گلوبال دیالیز جهت مراکز خیریه معادل تعرفه مراکز عمومی غیردولتی معادل ۱۹ کا و خصوصی ۲۳کا تعیین شد. این در حالیست که در حال حاضر طبق بررسی های کارشناسی دقیق که توسط چندین مرکز دیالیز انجام شده است هزینه تمام شده هر بار دیالیز در سال جاری بیش از سیصد هزار تومان است».

در ادامه این نامه آمده است: «از سوی دیگر تاخیر در پرداخت سازمان‌های بیمه نیز این موضوع را تشدید و مراکز دیالیز غیر دولتی را دچار بحران شدیدی کرده است که در صورت عدم رسیدگی و اصلاح تعرفه‌ها، تعطیلی و کاهش فعالیت این مراکز دور از انتظار نیست و در این برهه تاریخی که کشور بیش از هر زمانی به آرامش نیاز دارد شاهد یک بحران اجتماعی در این زمینه خواهیم بود و عواقب اینگونه ناآرامی‌ها و تنش‌های اجتماعی به عهده کسانیست که از یک طرف شعار خصوصی‌سازی و برون‌سپاری خدمات‌درمانی را می‌دهند و از طرفی چشم خود را بر حقایق حاکم بر بازار درمان کشور بسته‌اند و مصوباتی را صادر می‌کنند که گویا کمر به قتل بخش خیریه بسته‌اند».

در پایان این نامه از رئیس جمهور خواسته شده است که برای جلوگیری از هر گونه اخلال در ارائه خدمات درمانی بیماران دیالیزی، نسبت به بازنگری و اصلاح این تعرفه اقدام لازم انجام شود.

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.