صفحه‌اصلی اخبار گمرک اعلام کرد واردات دارو تغییر نکرده است

گمرک اعلام کرد واردات دارو تغییر نکرده است

11
0
اشتراک‌گذاری
واردات دارو

خاص پرس: گمرک اعلام کرده که در چهار ماه نخست سال جاری، بیش از ۳۰۰۰ تن دارو به ایران وارد شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته تقریبا ثابت بوده است. این در حالی است که بسیاری از بیماران خاص در دو ماهه اخیر با کمبود شدید داروهای خارجی مواجه بوده اند، کمبودی که وزارت بهداشت آن را عمدی و برای حمایت از کالای ایرانی، عنوان کرده است.

بر اساس آمار گمرک ایران از تجارت خارجی چهار ماه نخست سال جاری، در این مدت ۳۰۶۷ تن انواع دارو به ارزش ۳۹۹ میلیون و ۸۵۸ هزار دلار وارد شده است. دارو از جمله کالاهایی است که با ارز دولتی وارد می شود.

این آمار صرفا مشمول واردات دارو بوده و واردات مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی را شامل نمی‌شود و این در حالی است که واردات انواع دارو در مدت مشابه سال‌ گذشته ۳۰۰۰ تن به ارزش ۴۴۲ میلیون و ۱۲۱ هزار دلار بوده است.

از سوی دیگر به دلیل آغاز تحریم های بانکی از آبان ماه وزارت بهداشت اعلام کرده است اقدامات گسترده ای را برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی و مواد اولیه دارویی آغاز کرده است. اما به نظر می رسد رد این اقدامات در آمار گمرک اثری بر جا نگذاشته باشد

در حال حاضر بر اساس ادعای گمرک ایران، ترخیص دارو و تجهیزات پزشکی از سوی گمرک، با همکاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بدون معطلی از گمرک‌ها انجام می‌شود و از سوی دیگر، پیش‌اظهاری کالاهای سلامت محور فراهم شده و واردکنندگان می‌توانند این کالاها را قبل از ورود کالا به گمرک‌ها اظهار و نسبت به انجام تشریفات گمرکی با اخذ مجوز از وزارت بهداشت اقدام کنند تا در زمان ورود بدون معطلی، کالا را به انبار شرکت‌های خود انتقال دهند.

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.