صفحه‌اصلی اخبار دختران اتیسم مدرسه ندارند

دختران اتیسم مدرسه ندارند

12
0
اشتراک‌گذاری

خاص پرس: سرپرست آموزش، پژوهش و توانبخشی انجمن اتیسم ایران گفت: در شهر تهران پنج مدرسه پسرانه برای مبتلایان به بیماری اتیسم وجود دارد اما با وجود اینکه سازمان آموزش و پرورش استثنایی تهران قول داده بود اولین مدرسه دخترانه اتیسم امسال فعالیت خود را آغاز کند اما دختران اتیسم هنوز از داشتن مدرسه محروم هستند.

سیدمحمدعلی میری در گفت و گو با ایرنا افزود: مدارس پسرانه اتیسم تهران به صورت تخصصی فقط برای مبتلایان به این اختلال فعالیت می کنند. در خصوص راه اندازی اولین مدرسه دخترانه اتیسم نیز قرار بود این مدرسه تا شهریور ماه در شهر تهران فعالیت خود را آغاز کند اما تاکنون گزارشی از افتتاح این مدرسه به انجمن اتیسم ایران نرسیده است.

وی ادامه داد: سازمان آموزش و پرورش استثنایی کل کشور در حال برنامه ریزی برای راه اندازی مدارس اتیسم دخترانه است. البته اینکه مدارس اتیسم برای پسران فعالیت می کند طبیعی است چراکه شیوع اختلال اتیسم در پسران نسبت به دختران چهار به یک است.

«اتیسم» یک اختلال عصب رشدی است که در سنین کمتر از سه سال بروز می کند و دارای دو شاخص نقص در ارتباط و تعامل اجتماعی همراه با رفتارهای کلیشه ای و محدود بودن خزانه رفتاری، حرکتی و کلامی است.

طبق آخرین آمار اعلام شده از هر ۶۵ تولد در دنیا، یک کودک و در ایران از هر ۱۵۰ تولد یک کودک دارای اختلال طیف اتیسم است.

سرپرست آموزش، پژوهش و توانبخشی انجمن اتیسم ایران اظهار داشت: بیماری اتیسم طیف های مختلفی دارد و شماری از مبتلایان به اتیسم می توانند در مدارس عادی تحصیل کنند که حق تحصیل آنان در مدارس عادی طبق مصوبه مجلس، قوانین آموزش فراگیر بین المللی و حقوق شهروندی، پذیرفته شده است اما خانواده دانش آموزان دیگر به دلیل آشنا نبودن با این بیماری این مساله را نمی پذیرند.

میری افزود: معمولا والدین سایر دانش آموزان به مدیران مدارس یا آموزش و پرورش شکایت می کنند که چرا دانش آموزان مبتلا به طیف های مختلف اتیسم در مدارس عادی تحصیل می کنند و خواستار جداشدن آنان از سایر دانش آموزان هستند.

وی تاکید کرد: با اینکه قوانین برای تحصیل دانش آموزان مبتلا به اتیسم در کشور وجود دارد اما تابوهای فرهنگی اجازه ورود دانش آموزان مبتلا به اتیسم را به مدارس عادی نمی دهد؛ این درحالی است که بسیاری از دانش آموزان مبتلا به اتیسم در مدارس عادی تحصیل خود را به پایان رسانده اند یا اینکه در حال تحصیل هستند.

* مشکلات اقتصادی خانواده های دارای کودک مبتلا به اتیسم
سرپرست آموزش، پژوهش و توانبخشی انجمن اتیسم ایران گفت: شرایط اقتصادی روی همه خانواده ها تاثیرگذار است و خانواده های دارای کودک اتیسم نیز از این امر مستثنی نیستند، این خانواده ها به ویژه با مشکل تامین پوشک برای کودکان مبتلا به اتیسم روبرو هستند.

میری افزود: شماری از کودکان مبتلا به اتیسم حتی بعد از سن پنج سالگی کنترل ادرار و مدفوع ندارند و نیاز به پوشک دارند.

او گفت: همچنین هرچند تاکنون افزایش قیمت داروها به صورت رسمی اعلام نشده است اما طبق گزارش رسیده به انجمن اتیسم ایران، خانواده ها در تامین داروهای ریسپریدون (Risperidone) و ریتالین با مشکل مواجه بوده و با افزایش قیمت روبرو هستند.

میری اضافه کرد: مشکلات بیمه ای هنوز برای تامین داروهای طیف اتیسم وجود دارد و هرچند ردیف بودجه برای آن درنظرگرفته شده اما اختصاص آن هنوز اتفاق نیفتاده است.

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.