صفحه‌اصلی اخبار دیابت سالیانه ۴ میلیارد دلار برای کشور هزینه دارد

دیابت سالیانه ۴ میلیارد دلار برای کشور هزینه دارد

1
0
اشتراک‌گذاری
دیابت سالمندان

خاص پرس: رئیس مرکز مدیریت‌ بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته ملی دیابت برگزار شد، اظهار کرد: همه ساله در تاریخ ۱۴ نوامبر و روز جهانی دیابت هفته ملی این بیماری غیرواگیر درکشور برگزار می‌شود و هدف از این کار افزایش آگاهی‌های عمومی و حساسیت مردم نسبت به بیماری بسیار مهم دیابت است.

۱۸ درصدبزرگسال مستعد ابتلابه دیابت

وی با اشاره به اینکه بیماری دیابت در کنار عارضه‌های قلبی، سرطان و مزمن تنفسی یکی از مهمترین بیماری‌های غیرواگیر است افزود: دیابت بیشترین مرگ و میر و ناتوانی در دنیا را بر جا می‌گذراد، براساس آخرین مطالعات انجام شده حدود ۱۱ درصد از جمعیت بزرگسالان کشورمان مبتلا به دیابت هستند و ۱۸ درصد از جمعیت بزرگسال نیز در شرایط پیش دیابتی و مستعد ابتلا به این عارضه قرار دارند.

وی اضافه کرد: بیماری دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های غیرواگیر محسوب می‌شود که سالیانه ۴ میلیارد دلار هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم در حوزه سلامت کشورمان تحمیل می‌کند.

استوار ادامه داد: هزینه‌های مستقیم بیمه‌های دیابت مانند درمان و کنترل است و هزینه‌های غیرمستقیم شامل غیبت از کار و تأثیرات آن بر خانواده و حتی خود فرد است که در این راستا وزارت بهداشت در همه سطوح خدمات مناسبی را در زمینه پیشگیری، درمان، بازتوانی ارائه می‌دهد و توجه ویژه‌ای به این بیماری دارد.

رئیس مرکز مدیریت‌ بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت تأکید کرد: وزارت بهداشت تلاش می‌کند در مرحله اول از روند افزایشی دیابت پیشگیری کند و در مرحله بعدی مهمترین عوامل خطر بروز دیابت را شناسایی و از بین می‌برد.

عوامل بروز بیماری دیابت

استوار اضافه کرد: کمبود فعالیت‌های بدنی، چاقی و تغذیه ناسالم از جمله عوامل بروز بیماری دیابت در بین مردم است و وزارت بهداشت تلاش می‌کند تا با افزایش آگاهی عوامل خطر را کاهش داده و از شیوع این بیماری پیشگیری کند.

وی با اشاره به اینکه کنترل مهمترین موضوع در بیماری دیابت محسوب می‌شود و این کار باعث می‌شود از عوارض ناشی از دیابت جلوگیری به عمل آید، اظهار کرد: بروز بیماریهای قلبی عروقی، نارسایی کلیوی، اختلالات عصبی از مهمترین عوامل دیابت محسوب می‌شود که با کنترل و مراقبت از بیماری دیابت می‌توان از عوارض آن جلوگیری کرد.

استوار ادامه داد: با کنترل و پیشگیری از بیماری دیابت، هزینه‌های ناشی از این عارضه کاهش پیدا می‌کند و همه تلاش ما این است که در همه سطوح درمانی امکانات لازم برای کنترل و پیشگیری از دیابت در نظر گرفته شود. خوشبختانه امروزه در درمان بیماری‌های دیابت هیچ مشکلی در کشور نداریم و داروهای اساسی این عارضه به طور منظم در سراسر کشور توزیع شده است.

نقش کلیدی خانواده‌ها در کنترل دیابت

وی اظهار کرد: هفته ملی دیابت تأکیدی زیاد در نقش خانواده در امر پیشگیری و کنترل این عارضه دارد، زیرا خانواده در سطوح پیشگیری و مراقبت از این عارضه می‌تواند نقش اساسی را ایفا کند.

وی ادامه داد:دیابت نوع ۲ در بزرگسالی اتفاق می‌افتد و این عارضه تا حدود زیادی قابل پیشگیری و کنترل است اما دیابت نوع ۱ در کودکان قابل پیشگیری و پیش بینی نیست.

وی ادامه داد: در حدود ۵ درصد از جمعیت دنیا به دیابت نوع A مبتلا هستند و در حدود ۱۸۰ هزار نفر با دیابت تیپ ۱ در کشور مبارزه می‌کنند.

چه تعداد کودک مبتلا به دیابت هستند؟

وی در پاسخ به سوال مبنی بر میزان ابتلای کودکان مبتلا به دیابت گفت: در حدود ۱ میلیون نفر از افراد زیر ۱۵ سال مبتلا به دیابت نوع ۱ هستند که این رقم در کشورمان در حدود ۱۷۰ هزار نفر است.

وی اضافه کرد: با ارجاع پرونده الکترونیک و ارائه خدمات در سطح ۱، ۴۰ هزار بیماری دیابتی نوع ۱ در سامانه وزارت بهداشت به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: امروزه شرایط دیابت نوع ۲ در نوجوانی به علت چاقی روند افزایشی پیدا کرده است که می‌توان با رژیم و تغییر سبک زندگی از بروز این عارضه پیشگیری کنیم.

در ادامه مراسم، نیکوسخن رئیس انجمن دیابت ایران گفت: وزارت بهداشت، شهرداری، وزارت آموزش و پرورش و وزارت جوانان همکاری خوبی با انجمن دیابت در راستای کنترل و کاهش عارضه دیابت داشته‌اند.

وی ادامه داد: ما در هفته ملی سلامت راهپیمایی سمبلیک را داریم و آزمایشگاه‌های سراسر کشور افراد دیابتی را به طور رایگان مورد آزمایش قرار می‌دهند.

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.