صفحه‌اصلی مهم ترین ها آغاز پیشگیری از دیابت در خانواده

آغاز پیشگیری از دیابت در خانواده

12
0
اشتراک‌گذاری

خاص پرس: یازده درصد جمعیت کشور مبتلا به دیابت هستند. بیماری که بر اساس پیش‌بینی‌ها گستردهگی آن در سال‌های آینده بیشتر نیز می‌شود.

این در حالی است که با کنترل و آگاه‌سازی عمومی می‌تواند تا ۸۰ درصد از بروز دیابت نوع ۲ پیشگیری کرد.

به همین مناسبت بنیاد امور بیماری‌های خاص،با آغاز هفته دیابت، سلسله نشست‌هایی را با موضوع کنترل و پیشگیری از دیابت در مناطق مختلف تهران برگزار می‌کند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد امور بیماری‌های خاص، امروز نشست آموزشی پیشگیری و کنترل دیابت به همت معاونت آموزش و پژوهش این بنیاد در مجتمع فرهنگی کوثر واقع در خیابان پیروزی برگزاری شد.

دکتر رضا محمدی، یکی از سخنرانان این نشست بود که ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص بروز دیابت در افراد، از گستردگی این بیماری در سال‌های اخیر در دنیا و مخصوصا در ایران صحبت کرد و هشدار داد که اغلب خانواده‌ها باید نسبت به بروز این بیماری مزمن در بین اعضای خانواده خود هوشیار باشند و این مهم نیازمند آگاهی و اطلاع از علائم بروز این بیماری است.

محمدی در ادامه به علائم بیماری دیابت اشاره کرد و راهکارهایی را برای پیشگیری از این بیماری ارائه داد.

چاقی، کم تحرکی و البته داشتن سابقه خانوادگی مهمترین عوامل بروز دیابت محسوب می شوند.

دیگر سخنران این نشست دکتر نرگس موسوی بود. او در سخنرانی خود به نقش خانواده در کنترل بیماری دیابت اشاره کرد و گفت، خانواده مهم‌ترین نهادی است که با برنامه‌ریزی درست در تغذیه و سبک زندگی می‌تواند عوامل بروز دیابت را از کودکی کنترل کند. به اعتقاد موسوی فعالیت بدنی موضوع مهمی است که افراد و خانواده‌ها باید برای آن نقش مهمی قایل باشند، چرا که حتی اگر سابقه ژنتیکی در بروز دیابت نیز وجود داشته باشد با کنترل تغذیه و فعالیت ورزشی تا حد زیادی می‌توان از بروز این بیماری مزمن جلوگیری کرد.

سخنران سوم این نشست هلیا براتی کارشناس تغذیه و رژیم درمانی بود. او در این نشست به اهمیت رژیم غذایی مناسب برای افراد مبتلا به دیابت اشاره و درخصوص اهمیت موضوع تغذیه در این بیماران برای کنترل بیماریشان تاکید کرد.

این مراسم با حضور گسترده مردم منطقه در مجتمع فرهنگی کوثر واقع در خیابان پیروزی برگزار شد و در حاشیه نشت تمامی مراجعان در مجتمع در صورت تمایل آزمایش غربالگری قند خون انجام دادند و در صورت تشخیص دیابت یا احتمال بروز آن، مشاوره های لازم را از پزشکان و کارشناسان حاضر در این نشست دریافت کردند.

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.