صفحه‌اصلی اخبار آنچه در مورد سرطان غدد بزاقی باید بدانید

آنچه در مورد سرطان غدد بزاقی باید بدانید

1
0
اشتراک‌گذاری

هر چند که تومورهای غدد بزاقی در میان تومور سایر قسمت‌های بدن شیوع چندانی ندارند ولی در سرطان‌های حوزه سر و گردن شایع هستند.

غدد بزاقی به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم شده که غدد اصلی شامل غدد بناگوشی، تحت فکی و زیر زبانی هستند و غدد فرعی در کل حفره دهان، بینی، سینوس، حلق، کام نرم، سخت، حنجره و… قرار دارند. تومورهای غدد اصلی بیشتر خوش‌خیم بوده ولی غدد فرعی بیشتر بدخیمی‌ها هستند.

سرطان‌های غدد بزاقی اکثرا بدون علامت هستند، این تومورها در نقطه‌ای رشد کرده و آهسته بزرگتر می‌شوند و از آنجای درد خاصی ندارند فرد زمانی به پزشک مراجعه می‌کند که ضایعه بزرگ شده است.

در صورتی که تومور در غدد بزاقی بناگوشی باشد، در صورت رشد، به عصب این منطقه آسیب رسانده و فلج شدن یک طرفه صورت را به همراه دارد، به همین دلیل درمان به موقع بسیار حائز اهمیت است.

تومورهای بزاقی زمانی که رشد کنند خود آنها یا درن آنها ممکن است به بافت‌های مجاور از جمله اعصاب حرکتی و حسی آسیب برسانند بنابر این تشخیص به موقع این بیماری و درمان آن حائز اهمیت است.

درمان اصلی این سرطان هم در موارد خوشخیم و هم بدخیم جراحی است و در کنار آن روش‌های استفاده می‌شود البته نوترون و پروتون‌ رادیوتراپی هم در برخی از کشورها برای درمان این بیماران استفاده می‌شود که در کشور ما این تکنولوژی وجود ندارد.شیمی‌درمانی جایگاه خاصی در درمان سرطان غدد بزاقی نداشته و گاهی فقط بعنوان درمان تکمیلی در کنار رادیوتراپی به کار می‌رود.

دکتر صالح محبی متخصص گوش، حلق و بینی

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.