صفحه‌اصلی اخبار شناسایی ۲هزار و ۴۵۷ بیمار خاص در استان کردستان

شناسایی ۲هزار و ۴۵۷ بیمار خاص در استان کردستان

11
0
اشتراک‌گذاری

خاص پرس: دومین جلسه کمیته بیماران خاص استان کردستان با ارائه آخرین آماری در خصوص تعداد بیماران خاص برگزار شد.

هومن قصری، معاون دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان در جلسه کمیته بیماران خاص استان کردستان گفت: «در سال گذشته تعداد ۲ هزار و ۲۸۸ بیمار خاص در استان کردستان شناسایی شدند و این تعداد تا پایان شهریور ماه سال جاری به ۲ هزار و به ۴۵۷ نفر رسیده که نشان از افزایش و رشد ۷٫۴ درصدی داشته است».

قصری آمار بیماری ام‌اس را در استان بسیار بالا دانست و افزود: «تعداد هزار و ۴۰ بیمار ام‌اس در سال جاری در استان شناسایی شده که نسبت به سال گذشته ۱۱٫۵ درصد افزایش داشته است. تعداد بیماران دیالیزی نیز امسال ۵۱۳ نفر و تعداد بیماران پیوند کلیه را ۶۵۵ نفر بود. این در حالی است که در سال گذشته آمار بیماران دیالیزی ۴۹۸ نفر و بیماران پیوند کلیه ۵۹۷ نفر بوده است».

وی با بیان اینکه تعداد بیماران دیالیزی سه درصد و پیوند کلیه ۹٫۷ درصد افزایش داشته است، گفت:«دستگاه‌های دیالیز در سال ۹۰ تعداد ۸۳ دستگاه بوده است و اکنون به ۱۲۶ دستگاه ارتقاء پیدا کرده است و امیدواریم با پیگیری‌های بنیاد امور بیماری‌های خاص کشور،در آینده نزدیک دستگاه‌های دیگر نیز در بیمارستان‌های تازه تاسیس استان مستقر شود».

قصری با اشاره به تخت های فعال تخصیص یافته به بخش های دیالیز استان افزود: «تعداد ۱۲۱ تخت فعال در بخش دیالیز بیمارستان وجود دارد و هم اکنون تعداد ۶۱ نیروی پرستار در بخش دیالیز به بیماران دیالیزی خدمات ارائه می کنند».

به گفته وی، ۷۳ بیمار هموفیلی، ۴۶ بیمار تالاسمی در استان زندگی می کنند و در سال جاری سه بیمار هموفیلی شناسایی شده است و خوشبختانه مورد جدیدی از بیمار تالاسمی در استان وجود نداشته است.

او حمایت سازمان های مردم نهاد فعال در راستای حل مشکلات بیماران خاص را ضروری برشمرد و افزود: «بهبود کیفیت زندگی و ارائه خدمت به بیماران خاص نیازمند هم افزایی همه نهاد های دولتی، خصوصی، مردم نهاد و خیریه است».

در ادامه این جلسه فرانک قدسی، مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی به نقش مهم انجمن‌های خیریه حمایت از بیماران خاص اشاره داشت و گفت: «انجمن ها بازوی توانمند و همکار دولت هستند و باید فضای فعالیت گسترده تری را برای انجمن ها فراهم آورد».

او همچنین گفت: «با توجه به تلاش‌های دانشگاه علوم پزشکی استان در حال حاضر مشکلات دارویی بیماران تا حدودی رفع شده است».

در این جلسه مقرر شد تا انجمن‌های حمایت از بیماران خاص نسبت به اعلام لیست افراد متقاضی تسهیلات اشتغالزایی و طرح‌های اشتغالزایی به ادارات تعاون کار و رفاه اجتماعی و بهزیستی استان اقدام کنند.

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.