خانه اخبار برنامه ‎های شهرداری با محوریت طرح تهران، پایتخت تغییر دیابت

برنامه ‎های شهرداری با محوریت طرح تهران، پایتخت تغییر دیابت

1594
0

در حال حاضر بیش از ۴۰۰ میلیون نفر در دنیا مبتلا به دیابت هستند و نگرانی‌های زیادی در جهان در مورد افزایش چشمگیر دیابت وجود دارد و شیوع آن و یک تهدید جدی برای سلامت مردم به شمار می‌رود.

در ایران دیابت پنجمین علل مرگ و میر عنوان شده است و بیش از ۱۰ درصد مردم ما مبتلا به این بیماری هستند. این در حالی است که آگاه ساززی جامعه  در مورد پیشگیری از این بیماری و درمان به موقع آن می‎تواند تا حد زیادی این روند رو به رشد را متوقف کند.

با همین هدف از سال گذشته پروژه سه ساله تهران، پروژه «تهران؛ پایتخت تغییر دیابت» به همت بنیاد امور بیماری‌های خاص و اداره کل سلامت شهرداری تهران آغاز شد تا با مدیریت چاقی و دیابت در پایتخت، اجرای نقشه دیابت، ارائه آموزش‌های منسجم و افزایش آگاهی شهروندان و همچنین ارائه خدمات بهینه در کنترل عوارض دیابت، تغییری در وضعیت دیابت در تهران به عنوان الگویی برای سایر شهرها به وجود آورد.

۱۸ تا ۲۴ آبان هفته ملی دیابت هم فرصت خوبی است که این پروژه از سوی شهرداری تهران با سرعت بیشتری پیگیری شود. در این باره زینب نصیری، مدیرکل سلامت شهرداری تهران با اشاره به برنامه‌های شهرداری تهران به مناسبت روز جهانی دیابت و هفته ملی دیابت گفت: از سال گذشته پروژه سه ساله تهران، پایتخت تغییر دیابت را با مشارکت شرکای اجتماعی دولتی، غیردولتی و بخش خصوصی آغاز کرده‌ایم و مجموعه برنامه‌های این هفته حاصل جلب مشارکت و هم‌افزایی شهرداری تهران با سایر ذینفعان و دغدغه‌مندان این حوزه است.

وی با اشاره به اجرای طرح «۱۰۰مطب دیابتی» گفت: در قالب این طرح تیم پزشکی حوزه دیابت با مشارکت بنیاد امور بیماری‌های خاص تشکیل شده و از ظرفیت اعضای کانون پزشکان برای ارائه خدمات دیابتی به شهروندان مبتلا به دیابت‌های نوع یک و دو در سرای محلات، واحدهای تابعه شهرداری تهران، بوستان‌های لاله و آب و آتش بهره گرفته می‌شود.

نصیری افزود: در برنامه میز خدمت دیابت نیز خدمات غربالگری، تست قند و فشار خون، مشاوره، توزیع بروشور در واحدهای تابعه شهرداری تهران از جمله مترو، میادین میوه و تره‌بار، پایانه‌های اتوبوس و تاکسیرانی با بهره‌مندی از ظرفیت سازمان‌های دولتی و غیردولتی، خانه‌های بهداشت ارائه می‌شود.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران، اجرای طرح گفت و گو در شهر با حضور همتایان دیابتی(افراد مبتلا به دیابت) و مشارکت کانون پیشگیری از دیابت محلات و متخصصین این حوزه را از دیگر برنامه‌های این نهاد در هفته ملی دیابت عنوان کرد و گفت: برنامه‌های ورزشی با حضور اعضای کانون پیشگیری از دیابت محلات و مشارکت اداره ورزش منطقه به همراه برپایی میزهای خدمت و غربالگری شهروندان با عنوان «دوشنبه ورزشی» ۲۰‌ آبان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به برپایی دهکده دیابت با مشارکت شهرداری منطقه ۶ در بوستان لاله و برگزاری فستیوال روز جهانی دیابت در بوستان آب و آتش با موضوع‌های تست قند خون و فشار خون، ارزیابی BMI (توده بدنی) توسط پزشکان و مشاوران اظهارداشت: برج آزادی به همت شهرداری منطقه ۹ شامگاه ۲۲‌آبان همگام با سایر کشورهای عضو (IDF) به رنگ آبی (رنگ نماد بیماری دیابت) نورپردازی می‌شود.

نصیری با اشاره به استقرار اتوبوس دیابت با مشارکت شهرداری منطقه ۱۲ در محله هرندی گفت: خدماتی از جمله تست قند خون و فشار خون، ارزیابی BMI (توده بدنی) با همراهی پزشکان و مشاوران و بهره‌مندی از ظرفیت اعضای کانون پزشکان محلات، کانون پیشگیری از دیابت محلات و افراد داوطلب و متخصص محلی ارائه می‌شود.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران بیان کرد: همچنین برگزاری همایش‌های برنامه‌ای و آموزشی حوزه دیابت با مشارکت سازمان‌های دولتی و غیردولتی، تجلیل از دبیران محله‌ای کانون پیشگیری از دیابت با حضور مسئولین منطقه‌ای، برگزاری تورهای آموزشی، تفریحی و گردشگری ویژه اعضای کانون‌های پیشگیری از دیابت محلات از برنامه‌های این نهاد در هفته ملی دیابت است.

وی، اطلاع‌رسانی و تبلیغات، برگزاری کارگاه آموزشی با بهره‌مندی از ظرفیت افراد داوطلب محلی (سلامتیار)، سازمان‌های غیردولتی، پایگاه‌های بهداشت و مراکز سلامت، عضوگیری کانون پیشگیری از دیابت در سرای محلات، انتخابات دبیران محله‌ای کانون پیشگیری از دیابت را از دیگر برنامه‌های شهرداری تهران برشمرد.

نصیری با اشاره به برگزاری نهمین دوره همایش «دیابت رویکرد کابردی مدیریت جامع‌نگر» ۱۸ تا ۲۰ آبان با حضور جمعی از پزشکان و متخصصان در مرکز بین‌المللی همایش‌های رازی اظهارداشت: مرور گایدلاین‌های مدیریت دارویی، مدیریت چربی و فشار خون بالا در دیابت، مدیریت نفروپاتی دیابتی، مدیریت پای دیابتی، نقش آموزش‌دهنده دیابت، آموزش استاندارد دیابت، مهارت ارتباط با فرد مبتلا به دیابت، مدیریت برنامه غذایی و فعالیت بدنی در دیابت و مهارت تزریق انسولین از محورهای این همایش است.

وی، مطالبه‌گری و جلب مشارکت شهروندان در قالب عضویت کانون‌های داوطلبانه و سفیران دیابت، ارتقای نقش سازمان‌های غیردولتی برای انجام مداخلات اجتماعی، هم‌افزایی و حمایت شبکه سازمان‌های دولتی و غیردولتی حوزه دیابت و شناسایی، آموزش و توانمندسازی افراد داوطلب در حوزه دیابت را از اهداف برگزاری این برنامه‌ها عنوان کرد.

ابتلای حدود ۵درصد افراد ۳ تا ۶۹ ساله تهرانی به دیابت

مدیرکل سلامت شهرداری تهران درباره آمار مبتلایان به بیماری دیابت در پایتخت بیان کرد: طبق آمار ارائه شده حدود ۵ تا ۶ درصد افراد ۳ تا ۶۹ ساله در پایتخت مبتلا به این بیماری هستند.

وی افزود: براساس مطالعات بیش از نیمی از افراد دیابتی قبل از انجام آزمایشات، از بیماری خود آگاهی ندارند و ۱۴ تا ۲۳ درصد ایرانی‌های بالای ۳۰ سال یا دیابتی یا دچار عدم تحمل گلوکز (IGT) هستند.

چهاردهم نوامبر، سالگرد تولد فردریک بانتینگ کاشف انسولین، نخستین بار در سال ۱۹۹۱ با همکاری بنیاد بین‌المللی دیابت(IDF) و سازمان جهانی بهداشت(WHO) به عنوان روز جهانی دیابت نامگذاری شده است.

هدف از نامگذاری چنین روزی افزایش آگاهی عمومی در ارتباط با علل، عوارض، پیشگیری و درمان این پدیده روزافزون است.

مجمع عمومی سازمان ملل در ۲۰ دسامبر ۲۰۰۶ با تصویب قطعنامه برجسته و منحصر به فرد، دیابت را یک بیماری مزمن و ناتوان‌کننده با هزینه‌های هنگفت معرفی کرد که خانواده‌ها، دولت‌ها و کل جهان با آن مواجه است.

براساس قطعنامه سازمان ملل، چهاردهم نوامبر (۲۳ آبان) روز جهانی دیابت اعلام و از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور نیز ۱۸ تا ۲۴ آبان با عنوان هفته ملی دیابت نامگذاری شد.

شعار روز جهانی دیابت «از خانواده‌تان محافظت کنید» و روز شمار این هفته؛ شنبه(۱۸آبان) به نام «دیابت، رسانه و خانواده»، یکشنبه( ۱۹آبان) به نام «دیابت، آموزش و خانواده»، دوشنبه( ۲۰ آبان) به نام «دیابت، سازمان های مردم نهاد و خانواده»، سه‌شنبه(۲۱ آبان) به نام «دیابت، تغذیه و خانواده»، چهارشنبه(۲۲آبان) به نام «دیابت، خودمراقبتی و خانواده»، پنجشنبه(۲۳ آبان) به نام «دیابت، مشارکت های محلی و خانواده» و جمعه(۲۴ آبان) به نام «دیابت، فعالیت بدنی و خانواده» است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here